Microchip Technology DSC1001CE1-014.3182
DSC1001CE1-014.3182 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CE1-014.3182
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 14.3182MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CE1-014.3182.pdf
Availability of DSC1001CE1-014.3182
QUANTITY
DSC1001CE1-014.3182 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CE1-014.3182
Internal Part NumberEIS-DSC1001CE1-014.3182
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency14.3182MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CE1-014.3182
Related LinksDSC1001CE, DSC1001CE1-014.3182 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CE1-014.3182 Details Description
Related parts for DSC1001CE1-014.3182
RES 7.5K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 3A TO220 datasheet.pdf
IC ADC SERIAL 12BIT 8CH 16-QSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
ACCESSETHERLINX, TX/4 + CWDM-SM1 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 36POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 88POS datasheet.pdf