Microchip Technology DSC1001CE2-020.0000
DSC1001CE2-020.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CE2-020.0000
Brief Description
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CE2-020.0000.pdf
Availability of DSC1001CE2-020.0000
QUANTITY
DSC1001CE2-020.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CE2-020.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001CE2-020.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency20MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CE2-020.0000
Related LinksDSC1001CE, DSC1001CE2-020.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CE2-020.0000 Details Description
Related parts for DSC1001CE2-020.0000
CONN HDR STR STACK 19POS 2MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 250V X7R 2225 datasheet.pdf
HIGH FREQUENCY ETHERNET TRANS datasheet.pdf
MF JR VERT HDR ASSY 4CKT V-2 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC MUX 6CH DISPLAY PORT 48TFBGA datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 600MA 360 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf