Microchip Technology DSC1001CE2-050.0000
DSC1001CE2-050.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CE2-050.0000
Brief Description
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CE2-050.0000.pdf
Availability of DSC1001CE2-050.0000
QUANTITY
DSC1001CE2-050.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CE2-050.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001CE2-050.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency50MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CE2-050.0000
Related LinksDSC1001CE, DSC1001CE2-050.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CE2-050.0000 Details Description
Related parts for DSC1001CE2-050.0000
CONN D-SUB MALE SCREW & CLIP datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/8 NPT 5V 36" datasheet.pdf
CONN RCPT MIX-TEK 8POS GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
DIGITAL MOD 8PORT 14IN 2OUT NPN datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf