Microchip Technology DSC1001CE2-100.0000
DSC1001CE2-100.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CE2-100.0000
Brief Description
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CE2-100.0000.pdf
Availability of DSC1001CE2-100.0000
QUANTITY
DSC1001CE2-100.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CE2-100.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001CE2-100.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency100MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)8.7mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CE2-100.0000
Related LinksDSC1001CE, DSC1001CE2-100.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CE2-100.0000 Details Description
Related parts for DSC1001CE2-100.0000
IDC CABLE - MSC60K/MC60M/MPL60K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 83A TO262-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTING datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf