Microchip Technology DSC1001CE2-100.0000
DSC1001CE2-100.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CE2-100.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CE2-100.0000.pdf
Availability of DSC1001CE2-100.0000
QUANTITY
DSC1001CE2-100.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CE2-100.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001CE2-100.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency100MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)8.7mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CE2-100.0000
Related LinksDSC1001CE, DSC1001CE2-100.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CE2-100.0000 Details Description
Related parts for DSC1001CE2-100.0000
POT 5K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
PLC RELAY OPTOCOUPLER 33V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
RES 138K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/CLIP TIN .125PCB datasheet.pdf
CABLE ASSY 36" N MALE-RP SMA FEM datasheet.pdf