Microchip Technology DSC1001CE2-148.3516T
DSC1001CE2-148.3516T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CE2-148.3516T
Brief Description
OSC MEMS 148.3516MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CE2-148.3516T.pdf
Availability of DSC1001CE2-148.3516T
QUANTITY
DSC1001CE2-148.3516T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CE2-148.3516T
Internal Part NumberEIS-DSC1001CE2-148.3516T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency148.3516MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)8.7mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CE2-148.3516T
Related LinksDSC1001CE2, DSC1001CE2-148.3516T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CE2-148.3516T Details Description
Related parts for DSC1001CE2-148.3516T
COVER FOR CHASSIS 17X14" GRY datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
INSULATION PUNCH(T8300D) 83008 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 120.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf