Microchip Technology DSC1001CE5-016.0000T
DSC1001CE5-016.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CE5-016.0000T
Brief Description
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CE5-016.0000T.pdf
Availability of DSC1001CE5-016.0000T
QUANTITY
DSC1001CE5-016.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CE5-016.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001CE5-016.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency16MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CE5-016.0000T
Related LinksDSC1001CE5, DSC1001CE5-016.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CE5-016.0000T Details Description
Related parts for DSC1001CE5-016.0000T
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 630V NP0 2225 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 265KSPS 28-QSOP datasheet.pdf
RES .1 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONTROL PROC RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
PAC-SLC5-SD15-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V X8R 0402 datasheet.pdf
70 50/50 HDR SMT.390 W/HD VC datasheet.pdf
FIRE BARRIER PILLOWS LGE 3"X6"X9 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN M23 datasheet.pdf