Microchip Technology DSC1001CI1-012.5000
DSC1001CI1-012.5000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CI1-012.5000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR MEMS 12.5MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CI1-012.5000.pdf
Availability of DSC1001CI1-012.5000
QUANTITY
DSC1001CI1-012.5000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CI1-012.5000
Internal Part NumberEIS-DSC1001CI1-012.5000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency12.5MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CI1-012.5000
Related LinksDSC1001CI, DSC1001CI1-012.5000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CI1-012.5000 Details Description
Related parts for DSC1001CI1-012.5000
DIODE MODULE 1KV 30A ISOTOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 20POS datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 25VC 10MSOP datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -44DB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
IC SUPERVISORY CIRCUIT SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 68 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf