Microchip Technology DSC1001CI1-033.3333
DSC1001CI1-033.3333 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CI1-033.3333
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 33.3333MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CI1-033.3333.pdf
Availability of DSC1001CI1-033.3333
QUANTITY
DSC1001CI1-033.3333 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CI1-033.3333
Internal Part NumberEIS-DSC1001CI1-033.3333
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency33.3333MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CI1-033.3333
Related LinksDSC1001CI, DSC1001CI1-033.3333 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CI1-033.3333 Details Description
Related parts for DSC1001CI1-033.3333
CAP CER 1800PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS VERT T/H datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMA datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 2CH SOT665 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 204 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf