Microchip Technology DSC1001CI1-066.6667T
DSC1001CI1-066.6667T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CI1-066.6667T
Brief Description
OSC MEMS 66.6667MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CI1-066.6667T.pdf
Availability of DSC1001CI1-066.6667T
QUANTITY
DSC1001CI1-066.6667T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CI1-066.6667T
Internal Part NumberEIS-DSC1001CI1-066.6667T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency66.6667MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CI1-066.6667T
Related LinksDSC1001CI1, DSC1001CI1-066.6667T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CI1-066.6667T Details Description
Related parts for DSC1001CI1-066.6667T
IC OPAMP INSTR 200KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE 1" H2O 4SIP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU W/WD SOT23-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
KIT EVALUATION IDTP9035A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 90D datasheet.pdf
F3SJ-A0460P25 datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf