Microchip Technology DSC1001CI2-003.5795T
DSC1001CI2-003.5795T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CI2-003.5795T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 3.5795MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CI2-003.5795T.pdf
Availability of DSC1001CI2-003.5795T
QUANTITY
DSC1001CI2-003.5795T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CI2-003.5795T
Internal Part NumberEIS-DSC1001CI2-003.5795T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency3.5795MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CI2-003.5795T
Related LinksDSC1001CI2, DSC1001CI2-003.5795T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CI2-003.5795T Details Description
Related parts for DSC1001CI2-003.5795T
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
C/A 50/125UM RIS MTRJ 1M1 datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 480W datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.25A 4DSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 130PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf