Microchip Technology DSC1001CI2-020.0000T
DSC1001CI2-020.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CI2-020.0000T
Brief Description
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CI2-020.0000T.pdf
Availability of DSC1001CI2-020.0000T
QUANTITY
DSC1001CI2-020.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CI2-020.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001CI2-020.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency20MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CI2-020.0000T
Related LinksDSC1001CI2, DSC1001CI2-020.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CI2-020.0000T Details Description
Related parts for DSC1001CI2-020.0000T
IC OPAMP CHOPPER 1.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM HYBRID 10-UMAX datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 13POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 300MA 700 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 146VWM 258VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 4A 16 MOHM TH datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 DUAL 62POS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1200UF 40V CHA MNT datasheet.pdf