Microchip Technology DSC1001CI2-028.6363B
DSC1001CI2-028.6363B picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CI2-028.6363B
Brief Description
OSC MEMS 28.6363MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CI2-028.6363B.pdf
Availability of DSC1001CI2-028.6363B
QUANTITY
DSC1001CI2-028.6363B Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CI2-028.6363B
Internal Part NumberEIS-DSC1001CI2-028.6363B
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package3,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency28.6363MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CI2-028.6363B
Related LinksDSC1001CI2, DSC1001CI2-028.6363B Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CI2-028.6363B Details Description
Related parts for DSC1001CI2-028.6363B
MEMORY CARD FLASH 3.5GB datasheet.pdf
IC 16-BIT 4-CHAN MUX A/D 28-SOIC datasheet.pdf
IC DUAL HOTSWAP PWR CONT 20TSSOP datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL 250MSPS 68-QFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf