Microchip Technology DSC1001CI2-052.0000T
DSC1001CI2-052.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CI2-052.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 52.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CI2-052.0000T.pdf
Availability of DSC1001CI2-052.0000T
QUANTITY
DSC1001CI2-052.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CI2-052.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001CI2-052.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency52MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CI2-052.0000T
Related LinksDSC1001CI2, DSC1001CI2-052.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CI2-052.0000T Details Description
Related parts for DSC1001CI2-052.0000T
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMB datasheet.pdf
CARDEDGE 22POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
DSUB CRIMP CONTACT SOCK datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 450MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
SDRAM DDR3 2GB 240-XRDIMM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf