Microchip Technology DSC1001CI5-024.0000
DSC1001CI5-024.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CI5-024.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CI5-024.0000.pdf
Availability of DSC1001CI5-024.0000
QUANTITY
DSC1001CI5-024.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CI5-024.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001CI5-024.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency24MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CI5-024.0000
Related LinksDSC1001CI, DSC1001CI5-024.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CI5-024.0000 Details Description
Related parts for DSC1001CI5-024.0000
IDC CABLE - MPD10K/MC10F/MPD10K datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8K FLASH 512B SRAM 32QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SPECIAL METRIC UNIVERSAL SAEFTY datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf