Microchip Technology DSC1001CL2-060.0000T
DSC1001CL2-060.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CL2-060.0000T
Brief Description
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CL2-060.0000T.pdf
Availability of DSC1001CL2-060.0000T
QUANTITY
DSC1001CL2-060.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CL2-060.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001CL2-060.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency60MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CL2-060.0000T
Related LinksDSC1001CL2, DSC1001CL2-060.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CL2-060.0000T Details Description
Related parts for DSC1001CL2-060.0000T
JUMPER-H1500TR/A3049L/H1500TR 5" datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
4-1 MULTI/DMULTI TRANSCVR 56SSOP datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
ATTENUATOR 1 DB DC 4GHZ datasheet.pdf