Microchip Technology DSC1001CL5-030.0000
DSC1001CL5-030.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CL5-030.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CL5-030.0000.pdf
Availability of DSC1001CL5-030.0000
QUANTITY
DSC1001CL5-030.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CL5-030.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001CL5-030.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency30MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CL5-030.0000
Related LinksDSC1001CL, DSC1001CL5-030.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CL5-030.0000 Details Description
Related parts for DSC1001CL5-030.0000
IC ADC SNGL 12BIT 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 76POS 2MM SMD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 47K 1% 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 120W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 10% BX 1210 datasheet.pdf
G5 ECAT SERVO DRV 3KW 200VAC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 2.36A 50 MOHM TH datasheet.pdf