Microchip Technology DSC1001CL5-125.0000
DSC1001CL5-125.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CL5-125.0000
Brief Description
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CL5-125.0000.pdf
Availability of DSC1001CL5-125.0000
QUANTITY
DSC1001CL5-125.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CL5-125.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001CL5-125.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency125MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)8.7mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CL5-125.0000
Related LinksDSC1001CL, DSC1001CL5-125.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CL5-125.0000 Details Description
Related parts for DSC1001CL5-125.0000
OSC XO 27.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 305MA 890 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SOCKET CONTACT datasheet.pdf
DIP CABLE 6POS datasheet.pdf