Microchip Technology DSC1001DC5-024.5760T
DSC1001DC5-024.5760T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DC5-024.5760T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 24.5760MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DC5-024.5760T.pdf
Availability of DSC1001DC5-024.5760T
QUANTITY
DSC1001DC5-024.5760T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DC5-024.5760T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DC5-024.5760T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency24.576MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DC5-024.5760T
Related LinksDSC1001DC5, DSC1001DC5-024.5760T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DC5-024.5760T Details Description
Related parts for DSC1001DC5-024.5760T
DIODE SCHOTTKY 20V 350MA MINMELF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V 1111 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 8.6A/7.3A 8-SO datasheet.pdf
CONN FFC TOP 28POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 21POS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 80W datasheet.pdf