Microchip Technology DSC1001DE1-012.2880T
DSC1001DE1-012.2880T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DE1-012.2880T
Brief Description
OSC MEMS 12.2880MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DE1-012.2880T.pdf
Availability of DSC1001DE1-012.2880T
QUANTITY
DSC1001DE1-012.2880T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DE1-012.2880T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DE1-012.2880T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency12.288MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DE1-012.2880T
Related LinksDSC1001DE1, DSC1001DE1-012.2880T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DE1-012.2880T Details Description
Related parts for DSC1001DE1-012.2880T
TRANS PNP 60V 0.5A SOT-323 TR datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 330K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.5% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
MT-RJ WRKST JACK 62.5/125 ALMOND datasheet.pdf
LED CBI 2MM BI-LEVEL X,YLW DIFF datasheet.pdf
FUSE ATS 16A 100 PC datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 11.2K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf