Microchip Technology DSC1001DE1-033.3333T
DSC1001DE1-033.3333T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DE1-033.3333T
Brief Description
OSC MEMS 33.3333MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DE1-033.3333T.pdf
Availability of DSC1001DE1-033.3333T
QUANTITY
DSC1001DE1-033.3333T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DE1-033.3333T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DE1-033.3333T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency33.3333MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DE1-033.3333T
Related LinksDSC1001DE1, DSC1001DE1-033.3333T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DE1-033.3333T Details Description
Related parts for DSC1001DE1-033.3333T
IC REG BUCK 5V 0.5A 8-DIP datasheet.pdf
TIP TEST NEEDLE ONLY datasheet.pdf
ENDPLATE WTR 2.5/ZZ datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP 5-TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 2A DO214AC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SURFACE DISC 5"XNH A VFN datasheet.pdf
D4N-2C2GR datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 28POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf