Microchip Technology DSC1001DE2-037.1250T
DSC1001DE2-037.1250T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DE2-037.1250T
Brief Description
OSC MEMS 37.125MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DE2-037.1250T.pdf
Availability of DSC1001DE2-037.1250T
QUANTITY
DSC1001DE2-037.1250T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DE2-037.1250T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DE2-037.1250T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency37.125MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DE2-037.1250T
Related LinksDSC1001DE2, DSC1001DE2-037.1250T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DE2-037.1250T Details Description
Related parts for DSC1001DE2-037.1250T
IC OPAMP GP 2.5MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN 7MM PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 4COND BLACK 10' datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB FP datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
TB SOCKET PIN STRIP datasheet.pdf
CAP TRIM 1-14PF 250V THRU HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 2KV RADIAL datasheet.pdf