Microchip Technology DSC1001DI1-010.0000T
DSC1001DI1-010.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DI1-010.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DI1-010.0000T.pdf
Availability of DSC1001DI1-010.0000T
QUANTITY
DSC1001DI1-010.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DI1-010.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DI1-010.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency10MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DI1-010.0000T
Related LinksDSC1001DI1, DSC1001DI1-010.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DI1-010.0000T Details Description
Related parts for DSC1001DI1-010.0000T
DIODE ARRAY GP 30V 100MA SOT23-3 datasheet.pdf
SET GRABBER CLIP datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DELTA SIG 6-DFN datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HDM DC STKG MOD PF 3.0 30 SAU datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
1500 TB SPR CLA WF 45D datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.4A STRGT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf