Microchip Technology DSC1001DI1-010.0000T
DSC1001DI1-010.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DI1-010.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DI1-010.0000T.pdf
Availability of DSC1001DI1-010.0000T
QUANTITY
DSC1001DI1-010.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DI1-010.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DI1-010.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency10MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DI1-010.0000T
Related LinksDSC1001DI1, DSC1001DI1-010.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DI1-010.0000T Details Description
Related parts for DSC1001DI1-010.0000T
IC SWITCH QUAD SPST 14SOIC datasheet.pdf
IC DUAL RETRIG MULTIVIB 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 11 RES 120 OHM 12SIP datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CTJ METAL RAIL MODULE NICKEL datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf