Microchip Technology DSC1001DI1-020.0000T
DSC1001DI1-020.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DI1-020.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DI1-020.0000T.pdf
Availability of DSC1001DI1-020.0000T
QUANTITY
DSC1001DI1-020.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DI1-020.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DI1-020.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency20MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DI1-020.0000T
Related LinksDSC1001DI1, DSC1001DI1-020.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DI1-020.0000T Details Description
Related parts for DSC1001DI1-020.0000T
DIODE ZENER 6.2V 1W DO41 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 38POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 39 OHM 5% 200W datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 662XW datasheet.pdf
IC ANLG SWITCH SPST DUAL 8XSON datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RECEPT datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 3.9W 0603 datasheet.pdf