Microchip Technology DSC1001DI2-022.5792T
DSC1001DI2-022.5792T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DI2-022.5792T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 22.5792MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DI2-022.5792T.pdf
Availability of DSC1001DI2-022.5792T
QUANTITY
DSC1001DI2-022.5792T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DI2-022.5792T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DI2-022.5792T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency22.5792MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DI2-022.5792T
Related LinksDSC1001DI2, DSC1001DI2-022.5792T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DI2-022.5792T Details Description
Related parts for DSC1001DI2-022.5792T
INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A 8-DFN datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.5A 250VAC datasheet.pdf