Microchip Technology DSC1001DI2-022.5792T
DSC1001DI2-022.5792T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DI2-022.5792T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 22.5792MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DI2-022.5792T.pdf
Availability of DSC1001DI2-022.5792T
QUANTITY
DSC1001DI2-022.5792T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DI2-022.5792T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DI2-022.5792T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency22.5792MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DI2-022.5792T
Related LinksDSC1001DI2, DSC1001DI2-022.5792T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DI2-022.5792T Details Description
Related parts for DSC1001DI2-022.5792T
CONN HEADER EH SIDE 6POS 2.5MM datasheet.pdf
Crystal 11.0592MHz 50ppm 22pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1.1A DO219AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 30.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CLAMP HALF U SCREW MNT NAT 1/8" datasheet.pdf
HDM GRAND CONNECTOR TOOL datasheet.pdf
CONN PLUG SAS VERT SMT datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT SHRT RLLR LV datasheet.pdf