Microchip Technology DSC1001DI2-044.0000
DSC1001DI2-044.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DI2-044.0000
Brief Description
OSC MEMS 44.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DI2-044.0000.pdf
Availability of DSC1001DI2-044.0000
QUANTITY
DSC1001DI2-044.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DI2-044.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001DI2-044.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package140
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency44MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DI2-044.0000
Related LinksDSC1001DI, DSC1001DI2-044.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DI2-044.0000 Details Description
Related parts for DSC1001DI2-044.0000
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-7 datasheet.pdf
IC PROGRAMMER VOLT SMBUS 16SSOP datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
CONN PLUG STEREO 3.5MM HD R/A datasheet.pdf
CONN HEADER INVRTD 96POS STR datasheet.pdf
BERGSTIK STRAIGHT datasheet.pdf
HARDWARE CONTACT TUBE 15-37 POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf