Microchip Technology DSC1001DI2-054.0000B
DSC1001DI2-054.0000B picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DI2-054.0000B
Brief Description
OSC MEMS 54.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DI2-054.0000B.pdf
Availability of DSC1001DI2-054.0000B
QUANTITY
DSC1001DI2-054.0000B Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DI2-054.0000B
Internal Part NumberEIS-DSC1001DI2-054.0000B
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package3,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency54MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DI2-054.0000B
Related LinksDSC1001DI2, DSC1001DI2-054.0000B Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DI2-054.0000B Details Description
Related parts for DSC1001DI2-054.0000B
DIODE ZENER 16V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CUTTER SIDE TAPERED FLUSH 4" datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 137 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
IPD M8 SHLD 3W SPST PLUG datasheet.pdf