Microchip Technology DSC1001DI2-066.0000T
DSC1001DI2-066.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DI2-066.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 66.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DI2-066.0000T.pdf
Availability of DSC1001DI2-066.0000T
QUANTITY
DSC1001DI2-066.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DI2-066.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DI2-066.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency66MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DI2-066.0000T
Related LinksDSC1001DI2, DSC1001DI2-066.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DI2-066.0000T Details Description
Related parts for DSC1001DI2-066.0000T
CAP ALUM 68UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 0.9V 5TSOP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13VC 4CSP datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 0804 datasheet.pdf