Microchip Technology DSC1001DI5-003.6864
DSC1001DI5-003.6864 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DI5-003.6864
Brief Description
OSC MEMS 3.6864MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DI5-003.6864.pdf
Availability of DSC1001DI5-003.6864
QUANTITY
DSC1001DI5-003.6864 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DI5-003.6864
Internal Part NumberEIS-DSC1001DI5-003.6864
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package140
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency3.6864MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DI5-003.6864
Related LinksDSC1001DI, DSC1001DI5-003.6864 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DI5-003.6864 Details Description
Related parts for DSC1001DI5-003.6864
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.3A 30V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 104MHZ 8SOIC datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 24A TO247-3 datasheet.pdf