Microchip Technology DSC1001DI5-008.0174T
DSC1001DI5-008.0174T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DI5-008.0174T
Brief Description
OSC MEMS 8.0174MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DI5-008.0174T.pdf
Availability of DSC1001DI5-008.0174T
QUANTITY
DSC1001DI5-008.0174T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DI5-008.0174T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DI5-008.0174T
TypeMEMS (Silicon)
Frequency8.0174MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DI5-008.0174T
Related LinksDSC1001DI5, DSC1001DI5-008.0174T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DI5-008.0174T Details Description
Related parts for DSC1001DI5-008.0174T
IC OPAMP GP 14MHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
IC POT DGTL 10BIT NV 14-TSSOP datasheet.pdf
BRKT,KEYMT,VERT,2-PORT/SGL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC DIGITAL CHIPCORDER 16SOP datasheet.pdf
IMPACT ORTHO BP - ROUTE 4X8 DUAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 32POS datasheet.pdf