Microchip Technology DSC1001DI5-014.7456T
DSC1001DI5-014.7456T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DI5-014.7456T
Brief Description
OSC MEMS 14.7456MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DI5-014.7456T.pdf
Availability of DSC1001DI5-014.7456T
QUANTITY
DSC1001DI5-014.7456T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DI5-014.7456T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DI5-014.7456T
TypeMEMS (Silicon)
Frequency14.7456MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DI5-014.7456T
Related LinksDSC1001DI5, DSC1001DI5-014.7456T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DI5-014.7456T Details Description
Related parts for DSC1001DI5-014.7456T
IC REG LDO 1.8V 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH BLOCK DOUBLE POLE datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
BLADE HEX 1/8" 6.89" datasheet.pdf
IC SWIT PWM CM OVP UVLO HV 8DIP datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C OCTAL 14DFN datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf