Microchip Technology DSC1001DI5-014.7456T
DSC1001DI5-014.7456T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DI5-014.7456T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 14.7456MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DI5-014.7456T.pdf
Availability of DSC1001DI5-014.7456T
QUANTITY
DSC1001DI5-014.7456T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DI5-014.7456T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DI5-014.7456T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency14.7456MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DI5-014.7456T
Related LinksDSC1001DI5, DSC1001DI5-014.7456T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DI5-014.7456T Details Description
Related parts for DSC1001DI5-014.7456T
IC OPAMP GP 7MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 20-26AWG RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
IC ENERGY MGMT 5A 0.1V SD 28WQFN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.195A 86 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf