Microchip Technology DSC1001DI5-033.3330T
DSC1001DI5-033.3330T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DI5-033.3330T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 33.333MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DI5-033.3330T.pdf
Availability of DSC1001DI5-033.3330T
QUANTITY
DSC1001DI5-033.3330T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DI5-033.3330T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DI5-033.3330T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency33.333MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DI5-033.3330T
Related LinksDSC1001DI5, DSC1001DI5-033.3330T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DI5-033.3330T Details Description
Related parts for DSC1001DI5-033.3330T
RES ADJ 16 OHM 300W 10% datasheet.pdf
PLUNGER 11.5MM X 7.0MM HT datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 70POS .050" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN +/-5VOUT datasheet.pdf
24 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.12A 104 MOHM TH datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 32V 500A CHASS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf