Microchip Technology DSC1001DI5-033.3330T
DSC1001DI5-033.3330T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DI5-033.3330T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 33.333MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DI5-033.3330T.pdf
Availability of DSC1001DI5-033.3330T
QUANTITY
DSC1001DI5-033.3330T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DI5-033.3330T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DI5-033.3330T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency33.333MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DI5-033.3330T
Related LinksDSC1001DI5, DSC1001DI5-033.3330T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DI5-033.3330T Details Description
Related parts for DSC1001DI5-033.3330T
BATTERY PACK 4.8V 2300 MAH NICAD datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH OCTAL 3ST 20SOIC datasheet.pdf
MULTIPLEXER QUAD 2-INP 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 3.8A 66.3 MOHM datasheet.pdf