Microchip Technology DSC1001DI5-072.0000T
DSC1001DI5-072.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DI5-072.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 72.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DI5-072.0000T.pdf
Availability of DSC1001DI5-072.0000T
QUANTITY
DSC1001DI5-072.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DI5-072.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DI5-072.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency72MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)8.7mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DI5-072.0000T
Related LinksDSC1001DI5, DSC1001DI5-072.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DI5-072.0000T Details Description
Related parts for DSC1001DI5-072.0000T
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4PDT 300MA 115V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLK 7POS 5.08MM ANGLED datasheet.pdf
SIREN 16-48VAC 2.9KHZ PANEL MOUN datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf