Microchip Technology DSC1001DI5-072.0000T
DSC1001DI5-072.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DI5-072.0000T
Brief Description
OSC MEMS 72.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DI5-072.0000T.pdf
Availability of DSC1001DI5-072.0000T
QUANTITY
DSC1001DI5-072.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DI5-072.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DI5-072.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency72MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)8.7mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DI5-072.0000T
Related LinksDSC1001DI5, DSC1001DI5-072.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DI5-072.0000T Details Description
Related parts for DSC1001DI5-072.0000T
IC REG CTRLR SGL POS ADJ 10MSOP datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 34POS DL .100 BLK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 13MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG GREEN CA 0.4" datasheet.pdf
IC ENCODER PROG 10-BIT 16-SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS SKT datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
MODULE DIODE 400V 100A ADD-A-PAK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf