Microchip Technology DSC1001DL1-040.0000
DSC1001DL1-040.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DL1-040.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DL1-040.0000.pdf
Availability of DSC1001DL1-040.0000
QUANTITY
DSC1001DL1-040.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DL1-040.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001DL1-040.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package140
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency40MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DL1-040.0000
Related LinksDSC1001DL, DSC1001DL1-040.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DL1-040.0000 Details Description
Related parts for DSC1001DL1-040.0000
DEKAFIX GW 5 MARKED 7 50/CD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V 1111 datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 9/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS 3MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
RES 193K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
60628-4 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CORROSION PROTECTION KIT datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 160VDC datasheet.pdf