Microchip Technology DSC1001DL1-040.0000
DSC1001DL1-040.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DL1-040.0000
Brief Description
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DL1-040.0000.pdf
Availability of DSC1001DL1-040.0000
QUANTITY
DSC1001DL1-040.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DL1-040.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001DL1-040.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package140
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency40MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DL1-040.0000
Related LinksDSC1001DL, DSC1001DL1-040.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DL1-040.0000 Details Description
Related parts for DSC1001DL1-040.0000
TRANS NPN 80V 8A IPAK datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
COVER SCREW STRAIGHT 12X12X12" datasheet.pdf
IC FRONTEND MOD 802.11ABGN 32LGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 1.85A 60 MOHM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 11A 125V datasheet.pdf
RJ45 LOW PROFILE WITH LED datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf