Microchip Technology DSC1001DL2-001.8432
DSC1001DL2-001.8432 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DL2-001.8432
Brief Description
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DL2-001.8432.pdf
Availability of DSC1001DL2-001.8432
QUANTITY
DSC1001DL2-001.8432 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DL2-001.8432
Internal Part NumberEIS-DSC1001DL2-001.8432
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package140
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency1.8432MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DL2-001.8432
Related LinksDSC1001DL, DSC1001DL2-001.8432 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DL2-001.8432 Details Description
Related parts for DSC1001DL2-001.8432
IC VOLTAGE MON DUAL W/SUP 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 12POS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 24V IN 12V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TX RELAY 2 FORM C 9V datasheet.pdf