Microchip Technology DSC1001DL2-001.8432T
DSC1001DL2-001.8432T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DL2-001.8432T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DL2-001.8432T.pdf
Availability of DSC1001DL2-001.8432T
QUANTITY
DSC1001DL2-001.8432T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DL2-001.8432T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DL2-001.8432T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency1.8432MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DL2-001.8432T
Related LinksDSC1001DL2, DSC1001DL2-001.8432T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DL2-001.8432T Details Description
Related parts for DSC1001DL2-001.8432T
VARISTOR 423V 6.5KA DISC 24MM datasheet.pdf
RACEWAY NOHOLE AD YLW 2X2"X 6' datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V 0606 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 9/16 UNF 5V 36" datasheet.pdf
RES 3.32M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX 12-24VDC 5MM datasheet.pdf
TOOL REPLACEMENT HEAD SET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
SCR 1400V 175A TO-94 datasheet.pdf