Microchip Technology DSC1001DL2-001.8432T
DSC1001DL2-001.8432T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DL2-001.8432T
Brief Description
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DL2-001.8432T.pdf
Availability of DSC1001DL2-001.8432T
QUANTITY
DSC1001DL2-001.8432T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DL2-001.8432T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DL2-001.8432T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency1.8432MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DL2-001.8432T
Related LinksDSC1001DL2, DSC1001DL2-001.8432T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DL2-001.8432T Details Description
Related parts for DSC1001DL2-001.8432T
RES SMD 330K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYSTEM 12BIT 20-DIP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
VRL GEARBOX 10:1 70MM datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf