Microchip Technology DSC1001DL2-012.0000
DSC1001DL2-012.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DL2-012.0000
Brief Description
OSC MEMS 12.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DL2-012.0000.pdf
Availability of DSC1001DL2-012.0000
QUANTITY
DSC1001DL2-012.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DL2-012.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001DL2-012.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package140
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency12MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DL2-012.0000
Related LinksDSC1001DL, DSC1001DL2-012.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DL2-012.0000 Details Description
Related parts for DSC1001DL2-012.0000
CONN SMB JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
4 SPLIT SCREEN datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO214AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
FIXED IND 360NH 28A 0.88 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 DUAL 46POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf