Microchip Technology DSC1001DL2-014.7000
DSC1001DL2-014.7000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DL2-014.7000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 14.7000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DL2-014.7000.pdf
Availability of DSC1001DL2-014.7000
QUANTITY
DSC1001DL2-014.7000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DL2-014.7000
Internal Part NumberEIS-DSC1001DL2-014.7000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package140
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency14.7MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DL2-014.7000
Related LinksDSC1001DL, DSC1001DL2-014.7000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DL2-014.7000 Details Description
Related parts for DSC1001DL2-014.7000
LED 1 DIGIT AMBER COMMON CATHODE datasheet.pdf
IC OSC DUAL VCO 20MHZ 16-DIP datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 200KSPS 24SOIC datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 1.5A 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG GREEN 100' datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 24V 50W 2.1A datasheet.pdf
RES 95K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NC SHRT RLLR datasheet.pdf