Microchip Technology DSC1001DL2-014.7000
DSC1001DL2-014.7000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DL2-014.7000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 14.7000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DL2-014.7000.pdf
Availability of DSC1001DL2-014.7000
QUANTITY
DSC1001DL2-014.7000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DL2-014.7000
Internal Part NumberEIS-DSC1001DL2-014.7000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package140
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency14.7MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DL2-014.7000
Related LinksDSC1001DL, DSC1001DL2-014.7000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DL2-014.7000 Details Description
Related parts for DSC1001DL2-014.7000
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 1A 24V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 52 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MOSFET P-CH 200V 90A TO-264 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
RES 7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SR BTS FT 5 ASY R datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 24NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf