Microchip Technology DSC1001DL2-033.0000
DSC1001DL2-033.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DL2-033.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DL2-033.0000.pdf
Availability of DSC1001DL2-033.0000
QUANTITY
DSC1001DL2-033.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DL2-033.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001DL2-033.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package140
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency33MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DL2-033.0000
Related LinksDSC1001DL, DSC1001DL2-033.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DL2-033.0000 Details Description
Related parts for DSC1001DL2-033.0000
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
LIF 81P FRAME ASSY datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 100A AUTO LINK datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SPLITTER Y FEMALE-2 FEMALE 3POS datasheet.pdf
31 SIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC TXRX 4BIT TRANSLATNG 16XQFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
26500 24C 24#20 PIN PLUG datasheet.pdf
Low Cost, 2.7 V to 5.5 V, Micropower Temperature Switches in SOT-23 IC datasheet.pdf