Microchip Technology DSC1001DL5-031.2500
DSC1001DL5-031.2500 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DL5-031.2500
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 31.2500MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DL5-031.2500.pdf
Availability of DSC1001DL5-031.2500
QUANTITY
DSC1001DL5-031.2500 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DL5-031.2500
Internal Part NumberEIS-DSC1001DL5-031.2500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package140
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency31.25MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DL5-031.2500
Related LinksDSC1001DL, DSC1001DL5-031.2500 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DL5-031.2500 Details Description
Related parts for DSC1001DL5-031.2500
HOOK-UP STRND 24AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC SPST 6-10AT ALUM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 77 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FILTER SAW GPS+GLONASS SMD datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.01% 0.3W 1506 datasheet.pdf
SUB-MINI SNAP SWITCH 5A 125V datasheet.pdf