Microchip Technology DSC1003CI1-025.0000T
DSC1003CI1-025.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1003CI1-025.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1003CI1-025.0000T.pdf
Availability of DSC1003CI1-025.0000T
QUANTITY
DSC1003CI1-025.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1003CI1-025.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1003CI1-025.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1003
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency25MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1003CI1-025.0000T
Related LinksDSC1003CI1, DSC1003CI1-025.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1003CI1-025.0000T Details Description
Related parts for DSC1003CI1-025.0000T
IC OPAMP GP 5MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
IC ADC 3 1/2DGT LCD DVR 44-MQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
DISPLAY 565NM GRN ALPHANUM 0.5" datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 3 PIN RIGHT ANG datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 80CRI 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf