Microchip Technology DSC1003CI1-070.0000
DSC1003CI1-070.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1003CI1-070.0000
Brief Description
OSC MEMS 70.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1003CI1-070.0000.pdf
Availability of DSC1003CI1-070.0000
QUANTITY
DSC1003CI1-070.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1003CI1-070.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1003CI1-070.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1003
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency70MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)9.6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1003CI1-070.0000
Related LinksDSC1003CI, DSC1003CI1-070.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1003CI1-070.0000 Details Description
Related parts for DSC1003CI1-070.0000
VARISTOR 940V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 80MSPS 32LLP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 32POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 2CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES 28.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 1.2KV DO205AA datasheet.pdf
RES 82 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
EP 2.5 TPA HOUSING 20 POS datasheet.pdf